VELKOPAVLOVIČTÍ poodhalili díky EVROPSKÉ UNII krásy slovenského ZÁHORIA (2. a 3.7.2009)

Ve dnech 2. a 3. července 2009 se uskutečnilo již třetí setkání velkopavlovických a senických občanů, které bylo stejně jako v předchozích dvou případech uspořádáno v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Slovenská republika 2007-2013 projektu Rozhlédni se a poznávej, za podpory Evropské unie – Evropského fondu regionálního rozvoje.

První dvě setkání proběhla ve Velkých Pavlovicích – úvodní v den slavnostního otevření rozhledny Slunečná, následně byli pozváni do našeho městečka seničtí senioři. Ti si taktéž prohlédli novou rozhlednu a současně se pobavili na Májové zábavě pořádané SPCCH V. Pavlovice.

Třetí setkání bylo premiérové pro Senici, která tak pomyslně přebrala štafetový kolík hostitele. Pracovníci Referátu regionálního rozvoje Městského úřadu v Senici Mgr. Ľubica Melišová a Mgr. Ľuboš Hazucha vytvořili rozmanitý program koncipovaný doslovně široké veřejnosti. Proto se zájezdu měli možnost zúčastnit naprosto všechny věkové kategorie, což se nakonec skutečně podařilo. Nejmladšímu účastníku zájezdu byly necelé dva roky a ti nejstarší byli již pokročilého důchodového věku.

Den první - Přijetí na Městském úřadě v Senici ...
Dvoudenní pobyt na slovenské straně byl zahájen ve čtvrtek dne 2. července 2009 v sídle Městského úřadu Senica. Přítomni byli představitelé obou družebních měst – za Senici zástupce primátora Mgr. Peter Hutta a za Velké Pavlovice místostarosta Ing. Zdeněk Karber. Po slavnostním přípitku s přání mnoha příjemných zážitků v krajině Záhoria se výprava odebrala na nedalekou Kunovskou přehradu.

Večer na Kunovské přehradě ...
Na pláži u jezera se konala velmi zajímavá akce – slavnostní zahájení 56. slovenského srazu turistů s mezinárodní účastí. Večer byl zahájen oficiálním ceremoniálem za účasti vzácných hostů – místopředsedy vlády Slovenské republiky PhDr. Dušana Čaploviča Dr.Sc., primátora města Senica Mgr. Ľubomíra Parízka a zástupce primátora Mgr. Petera Hutty, po jejichž úvodním pozdravu začal bohatý doprovodný kulturní program.

Během večera zde vystoupil se svým pásmem věhlasný Folklórny súbor Kopaničiarik, slovenská hudební skupina Miča Band a také k našemu obrovskému potěšení oblíbená velkopavlovická cimbálovka St. Medicimbal pod taktovkou bravurního cimbalisty Romana Veverky. Jihomoravské písničky, ale také spousta moderní hudby v podání naší cimbálky, sklidily nečekaný úspěch korunovaný několikero přídavky vyžádanými nadšeným publikem a opakovanými nekonečnými aplausy.

Den druhý - Dopolední výprava na hrad Branč ...
Druhý den, tedy pátek 3. července 2009, byl věnovaný poznávání Senice a okolí, pěší turistice a také rekreaci a odpočinku. Během dopoledne zavítala celá výprava se svými milými průvodci Ľubicou a Ľubou na nedalekou zříceninu hradu Branč s úžasnými výhledy do kraje regionu Záhorie.

Kromě zajímavostí z historie hradu, podhradí a tajemných pověstí, jež tiše opřádají torza hradebních zdí, jsme se dověděli, že nejen rozhledna Slunečná ve Velkých Pavlovicích vyrostla díky dotacím z Evropských fondů. Také hradu Branč se dostalo finanční injekce z balíku evropských peněz. Stejně jako Velké Pavlovice a Senica čerpá z EU dotaci v rámci Přeshraniční spolupráce, tentokrát ruku v ruce s nedalekým městem Rousínov u Brna. Díky tomu se již nyní hrad Branč opravuje a v Rousínově se připravuje obnova zašlé slávy židovské čtvrti.

Piknik v Útulni pod Uchánkom, odpoledne jako z jiného světa ...
Po zdolání hradu Branč následovalo koupání a slunění na Kunovské přehradě a poté výstup na jeden z nejvyšších kopců v okolí Senice – vrchol Pecková (575 m n. m.). Výhledy do dáli jsou nepopsatelné – krajina jako z pohádky. Na jedné straně Bílé Karpaty, na druhé Malé Karpaty, za horizontem hrad krvelačné Čachtické paní... V duchu pohádky se neslo i následné pokračovaní horkého červencového odpoledne s tajemným piknikem v Útulni pod Uchánkom.

Z vrcholu Pecková se výprava přesunula pod kopec Uchánok (516 m n. m.) a vyrazila na slibovanou opékačku buřtů a slaninky. Po překonání nedalekého horizontu následovalo jedno příjemné překvapení za druhým. Otevřela se před námi krajinka skutečně jako z „rozprávky“ o lesních skřítcích – nádherná pokosená louka, uprostřed obrovská téměř staletá borovice, pod ní chýše, tedy „útulňa“, pro náhodné pocestné, vedle ní hořící ohniště s linoucí se vůní škvařící se slaninky a špekáčků. Slovenští přátelé si pro nás připravili úžasné pohodové odpoledne, kde nám vyhrávala živá hudba, pro děti bylo připraveno vyprávění pohádky O Otesánkovi a také projížďka na koních.

Jen těžko se všem odcházelo a loučilo. Zájezd byl naprosto perfektní a jak se ve vzácné shodě vyjádřili všichni účastníci, dlouho na něj budou vzpomínat.

Karolína Bártová

Velkopavlovičtí navštívili Senici, Kunovskou přehradu a region Záhorie (1) // Foto © 2009 Karolína Bártová

Velkopavlovičtí navštívili Senici, Kunovskou přehradu a region Záhorie (2) // Foto © 2009 Ing. Zdeněk Karber

Velkopavlovičtí navštívili Senici, Kunovskou přehradu a region Záhorie (3) // Foto © 2009 Mgr. Luboš Hazucha


zpět do novinek