Velkopavlovičtí otevřeli novou RYBÁŘSKOU KLUBOVNU, CYKLOSTEZKU a SKATEPARK (28.9.2010)

Volný den o státním svatováclavském svátku připadl letos na úterý. Velkopavlovičtí se rozhodli tento jindy pracovní den neprolenošit, ale využít jej pro slavnostní uvedení do provozu a představení veřejnosti hned několika právě dobudovaných novinek. Datum 28. září 2010 se tak tučně zapsalo do dějin místní cykloturistiky, sportu a rybaření.

První projekt, který byl netrpělivě očekáván především milovníky cykloturistiky a pěší turistiky, je nový celkem 1.500 m dlouhý úsek asfaltové cyklostezky propojující trasu od rozhledny Slunečná ke kapli sv. Urbana a dále trasu od železničního přejezdu po zastávku ČD. Nyní je tedy možné projít si okruh od lesoparku u zastávky, přes rozhlednu Slunečná, se zastávkou u kaple sv. Urbana a zpět do lesoparku, naprosto suchou nohou.

Hladký povrch této cca 3 km dlouhé trasy ocenili nejen cyklisté, ale také in-line bruslaři, koloběžkáři a také maminky s kočárky, pro které se stala rozhledna Slunečná již zcela přirozeně, a to i za kratičkou dobu své existence, oblíbeným cílem delších vycházek. Tento okruh byl dokonce v loňském roce pod žlutou turistickou značkou KČT zaznačen do oficiálních turistických map. Proto zde najdete několik rozcestníků a po cestě vás budou doprovázet klasické třípruhové barevné značky.

Slavnostního přestřižení pásky k novému úseku cyklostezky se zároveň s úvodním slovem ujal starosta města Velké Pavlovice Ing. Pavel Procházka, který přivítal Ing. Pavla Vacka, ředitele dodavatelské firmy Strabag, s nímž společně pásku přestříhli. Mezi váženými hosty nechyběli ani členové rady a zastupitelstva města Velké Pavlovice a starostové okolních obcí.

Po uvedení cyklostezky do provozu se všichni přítomní vydali po její trase až k místnímu rybníku a to s jednou plánovanou zastávkou, kde si mohli prohlédnout nové hřiště pro budoucí skatepark. To se nachází přímo po trase cyklostezky, nedaleko lesoparku, vedle kynologického cvičiště. 

Úderem jedenácté hodiny dopolední byla u velkopavlovického rybníka přestřižena pro tento den již druhá páska otevírající další novinku – budovu rybářské klubovny. Jedná se o netypickou stavbu rozkládající se jednou polovinou na břehu a druhou nad hladinou. V budově, které se během stavby začalo lidově říkat „rybářská bašta“,  bylo vytvořeno příjemné a moderní zázemí pro činnost znovuobnoveného rybářského spolku – společenská místnost, kuchyňka, skladovací prostor a sociální zařízení. Vše bude sloužit také dětem, které se povětšinou ve šlépějích svých dědečků či tatínků daly na rybaření či na netradiční sport – rybolovnou techniku. A také dětem ze škol - jako zázemí pro enviromentální výchovu v praxi.

Aktu slavnostního přestřižení pásky k „rybářské baště“ se účastnili za město Velké Pavlovice starosta Ing. Pavel Procházka, dále poslanec Parlamentu ČR Ing. Pavel Suchánek a nejstarší velkopavlovický aktivní rybář pan Zdeněk Hanák. Kdo měl zájem, mohl si budovu v rámci akce „otevřených dveří“ prohlédnout. Ohlasy byly velmi pozitivní. Typickou poklidnou rybářskou atmosféru dotvářel na břehu nedaleko bašty pan Jan Bazala, který před zraky všech hostů vytáhl z vody krásného kapříka.

Počasí kultuře pod širým nebem o zářijovém státním svátku příliš nepřálo. Celý den drobně mžilo a přeprchalo, ale ani to neodradilo spousty lidí přijít se alespoň na chvilku podívat. A vězte, kdo přišel neprohloupil. V rámci takřka celodenní akce nebyly na programu pouze body oficiální, ale také oddychové s bohatou společenskou a kulinařskou nabídkou.

Na stadionu TJ Slavoj hrála ve westernovém stylu country skupina Čtyřlístek z Břeclavi doprovázená rytmickým tancem v podání místního tanečního souboru Přátelé country, to vše podmalováno vůněmi, ze kterých se každému bouřily chuťové buňky! Pod pokličkou mistrů kuchařů T.J. Sokol Velké Pavlovice bublal pikantní vepřový gulášek, o kousek dál se linula vůně z kotlíku plného netradičního rybího guláše rybáře pana Jiřího Šuly a nechyběli ani vyhlášení nakládaní pstruzi taktéž rybáře pana Václava Halma. Kdo měl chuť na sladké, mohl si smlsnout na kynutých buchtách, kdo žízeň, hasil ji vínem, burčákem či teplým svařáčkem, nabízenými Sdružením vinařů JPK Velké Pavlovice. Déšť nedéšť, po všem se jen zaprášilo!

Na velmi příjemné a pohodové akci se jako pořadatelé podíleli Město Velké Pavlovice,
Český rybářský svaz Velké Pavlovice, T.J. Sokol Velké Pavlovice, ZAF velo sport Velké Pavlovice,
Taneční soubor Přátelé country a Sdružení vinařů JPK Velké Pavlovice.

Všem patří velké poděkování!

 

Karolína Bártová

Otevření nového 1.500 m dlouhého úseku cyklostezky okolo rozhledny Slunečná // Foto © Ing. Zdeněk Karber

Otevření nového 1.500 m dlouhého úseku cyklostezky pod rozhlednou Slunečná // Foto © 2010 František Kobsa


zpět do novinek