REGIONTOUR & GO 2010 - Velkopavlovický stánek žil vínem a Slunečnou (14. až 17.1.2010)

Ve dnech 14. až 17. ledna 2010 se uskutečnil na půdě brněnského výstaviště první veletrh letošního roku, který byl v souladu s letitou tradicí zasvěcen tématice ryze odpočinkové a volnočasové – cestovnímu ruchu. Tuzemští vystavovatelé se prezentovali se svými expozicemi pod názvem REGIONTOUR – ten probíhal letos již po devatenácté. Cestovní kanceláře specializující se na zahraniční turistiku letos však slavily kulatiny – veletrh GO proběhl již po dvacáté.

MĚSTO VELKÉ PAVLOVICE & MODRÉ HORY prezentované na našem stánku vsadily na osvědčené karty – víno, cykloturistiku, bohatý folklór, kulturu, specifické památky, sport a nově rozhledny. Produkty z jihu Moravy stále táhnou a pokud se objeví oproti minulým sezónám něco zcela nového, turisté nemají státní a s vervou se do našich končin jenom hrnou.

Již o prvním veletržním dnu náš stánek navštívila spousta významných osobností politického života. Na skleničku výborného vína a příjemné popovídání se u nás zastavili nejen starostové okolních obcí, ale i hejtmani a poslanci. Tak jako každoročně, ani letos nechyběli hosté mediálně známí – jak například Václav Žmolík, průvodce oblíbeným pořadem ČT o cestování a cykloturistice „Po Česku“ nebo Josef Maršál, moderátor nedělního dopoledního pořadu o krásách a zajímavostech ze všech koutů České republiky „Toulavá kamera“.

Největší zájem ze strany turistů a potencionálních návštěvníků byl tradičně o kalendáře akcí, rozpis otevřených vinných sklepů, sběratelé neodolali novým kapesním kalendáříkům na rok 2010, pohlednicím a samozřejmě také neodmyslitelné ochutnávce vína z produkce velkopavpavlovických vinařů spolku Víno z Velkých Pavlovic. Ti s námi vyrazili na brněnské výstaviště v sobotu a neděli, tedy ve dnech určených široké veřejnosti. Osobně se zde prezentovala Vinařství Buchtovi, Vinařství V & M Zborovský, Vinařství K + P Reichman a Vinařství Procházka.

Novinkou a současně i hitem letošního roku se stal TURISTICKÝ AREÁL NAD ZAHRADAMI S ROZHLEDNOU SLUNEČNÁ. Nabídkou, ať už pěších nebo cyklo výletů k tomuto atraktivnímu a stále oblíbenějšímu cíli, jsme si zajistili příliv nové cílové skupiny návštěvníků tzv. „rozhlednářů“.

Tito turisté se úzce specializují na české a moravské rozhledny. Rozhlednu navštíví, zdolají, rozhlédnou se, vše důkladně zdokumentují fotografiemi a nejrůznějšími poznámkami, odvezou si otisk turistického razítka, pohlednici a většina z nich i turistickou známku. To vše beze zbytku a ještě mnohem více naše rozhledna nabízí.

Nevěříte? Tak tedy - která z rozhleden na území České republiky se může pochlubit vinným sklípkem s nabídkou ochutnávky či přímo s možností koupě výtečného vína? Slunečná rozhodně ano! Tak tedy vzhůru na velkopavlovickou Slunečnou a poté také vzhůru dolů do sklípku za příjemným objevováním tajemného tekutého zlata jihu Moravy!

Údaje předběžné statistiky
Dle předběžné závěrečné zprávy vydané těsně před ukončením veletrhu, tedy v neděli dne 17. ledna 2010, se tradičních středoevropských veletrhů cestovního ruchu se zúčastnilo 1085 vystavujících firem z 19 států na ploše 10 180 m2 . Největší nápor na pokladnách překvapivě zaznamenali už první den veletrhu, kdy branami výstaviště prošlo téměř 11 tisíc profesionálů.

V prvních dvou dnech si veletrhy prohlédlo více než 18 tisíc registrovaných odborníků. Celková návštěvnost podle odhadu překoná loňských 32 tisíc osob. Zahraniční návštěvníci přijeli ze 14 zemí, především ze sousedního Slovenska a Polska, ale jednotliví zájemci dorazili také Austrálie, Malty nebo Egypta.

Veletrh REGIONTOUR opětovně představil turistickou nabídku všech krajů České republiky, tuzemských regionů, měst, incomingových agentur a ve zvýšeném počtu i regionů z okolních zemí. Díky přestěhování do nového pavilonu P se celý REGIONTOUR včetně doprovodného programu vešel pod jednu střechu. Návštěvníci přivítali nové produktové členění, které jim usnadnilo orientaci v nabídce turistických produktů.

Z průzkumu vyplývá, že čtyři pětiny návštěvníků na veletrhy GO a REGIONTOUR přijíždějí pravidelně. K hlavním důvodům návštěvy nejčastěji patřil získání bližších informací o konkrétním regionu v tuzemsku či konkrétní zahraniční destinaci. 28 % respondentů přijelo především s cílem vést obchodní jednání či navazovat obchodní kontakty.

S návštěvou veletrhu bylo spokojeno 88,5 % návštěvníků, a to především s atraktivitou vystavených produktů či služeb, s jejich počtem a s kvalitou doprovodného programu. Plných 94 % návštěvníků chce přijet i příští rok.

V Press Centru se akreditovalo 452 novinářů ze čtyř zemí. Třicet zahraničních novinářů přijelo z Polska, Ruska a Slovenska.

Příští ročník veletrhů GO a REGIONTOUR se uskuteční 13. – 16. ledna 2011

Karolína Bártová

REGIONTOUR 2010 - čtvrtek 14.1.2010 // Foto © 2010 Ing. Zdeněk Karber

REGIONTOUR 2010 - pátek 15.1.2010 // Foto © 2010 Ing. Zdeněk Karber & Karolína Bártová

REGIONTOUR 2010 - sobota 16.1.2010 // Foto © 2010 Ing. Zdeněk Karber

REGIONTOUR 2010 - neděle 17.1.2010 // Foto © 2010 Ing. Zdeněk Karber


zpět do novinek