Krajem André prosvištěla velká prázdninová expedice! (29.6.2013)

Slunečné letní počasí první prázdninové soboty odstartovalo dne 29. června 2013 v pořadí již osmý ročník oblíbené cyklistické akce s příchutí vína - Expedice Krajem André. Protentokrát se prémiově šláplo do pedálů z hustopečského Dukelského náměstí, z prostranství u místního TIC v Domě U Synků, kde zároveň proběhly první ze soutěžních i nesoutěžních ochutnávek vín místních vinařů. Hustopečské náměstí bylo svědkem slavnostního zahájení akce za přítomnosti zástupců některých z pořádajících obcí a měst, Ing. Luboše Kuchynky za město Hustopeče, Ing. Pavla Procházky za město Velké Pavlovice a Ing. Přemysla Pálky za obce Modrých Hor, tedy Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbici.

Nechyběl ani vzácný host a možná už tak trošku maskot expedice Martina Štěpánková, trojnásobná mistryně světa v krasojízdě, která předvedla skvělou exhibici. Sklidila obdivný a zasloužený potlesk, nenechala nic náhodě a hned se jala vyhlásit veřejnou soutěž v krasojízdě amatérů o láhev hustopečského vína. Jediným přihlášeným a tudíž i absolutní jedničkou a favoritem klání byl Michal z Ostravy – přišel, zakrasojezdil a zvítězil!

Každý ze zaregistrovaných účastníků Expedice Krajem André 2013 obdržel na startu razítkovací průkaz s pokyny, mapkou a také s formulářem k soutěži o nejlepší vzorek vína odrůdy André, jehož jeden soutěžní vzoreček zdarma byl k ochutnání na každém razítkovacím místě. Samozřejmostí byla i nezbytná sklenička koštovka s logem stezky umístěná ve slušivé a praktické taštičce, kterou si cyklisté zavěsili komfortně na krk. Ten kdo, ať už po celé jednačtyřicet kilometrů dlouhé trase a nebo i po kratších alternativních okruzích, poctivě sbíral razítka a také hodnotil soutěžní vína, byl oprávněn zúčastnit se v cíli expedice losování o hodnotné ceny či volný vstup na Expedici Krajem André roku 2014.

Jedno z razítkovacíh míst se nacházelo v Turistickém areálu Nad Zahradami s rozhlednou Slunečná nad Velkými Pavlovicemi.

Každá obec jako tradičně nabízela plnou náruč vynikajících gurmánských zážitků v podobě místních voňavých specialit, nechyběla živá hudba a dle očekávání také možnost navštívit některý z nespočtu speciálně pro tuto příležitost otevřených vinných sklípků.

Ve Velkých Pavlovicích se takto otevřely veřejnosti mohutné dřevěné dveře tajemného sklepního labyrintu Vinných sklepů Františka Lotrinského, a. s., kde se ochutnávalo na výsost stylově. Chlapec a dívka v místních krojích nabízeli ryze velkopavlovické odrůdy vyšlechtěné na zdejší Šlechtitelské stanici vinařské – André, Agni, Aurelius a Pálavu. Nejen lahodné a osvěžující víno návštěvníky podzemí nadchlo. Celým prostorem spletitých chodeb labyrintu byli nadšeni a nešetřili chválou. K tomu všemu vyhrávala venku velkopavlovická mládežnická cimbálová muzika Lašár, která se tak stala pomyslnou třešničkou na dortu spokojenosti doufejme všech účastníků prázdninové expedice... 

V momentě, kdy jsou zveřejňovány tyto řádky Expedice Krajem André 2013 zdaleka nekončí, i fotografie jsou pouze z razítkovacího místa ve Velkých Pavlovicích. Z úsměvů na rtu a dobré nálady mezi cykloturisty však již nyní usuzujeme, že bude letošní ročník patřit k těm úspěšným!

Karolína Bártová

 


Expedice Krajem André 2013 // Foto © 2013 Karolína Bártová


zpět do novinek