Kolem Horem Dolem s občerstvovacím automatem! (8.7.2013)

Ve Velkých Pavlovicích střídá jedna cykloakce druhou. Minulou první prázdninovou sobotu jsme otevřeli letošní léto akcí Expedice Krajem André, další na sebe nenechala dlouho čekat. Ve sváteční pátek, dne 5. července 2013, se putující na horských kolech vydali po vinařských tratích, přímo KOLEM HOREM DOLEM a to již v rámci třetího a opět nebývale úspěšného ročníku. Avizovaná horská kola byla vskutku nezbytná. Celý výšlap je koncipován tak, aby ukázal návštěvníkům jižní Moravy, nasátým informacemi z internetu či propagačních materiálů o nejrovinatějším cípu naší republiky, že vše co je psáno nemusí být a ani není dáno :-)!

Vínu se přeci nejvíce daří na slunných otevřených stráních a ty na rovinách opravdu nehledejte. Navíc ne nadarmo se dříve říkávalo vinohradu či vinici „hora“. Právě po těchto „horách“, u nás doslovně Modrých Horách, je vedena celá trasa cyklovýšlapu. Jeho účastníci tak mají mimořádnou příležitost podívat se do nejukrytějších míst, kde se réva pěstuje a projet si příjezdové polní cesty, jinak využívané jen samotnými vinohradníky k dopravě do vinohradu.

Bonusem celého fyzicky náročného dne je odborný výklad o pěstování révy vinné, o městu Velké Pavlovice, jeho historii, současnosti, folklóru a mnohém dalším z úst zasvěceného průvodce, který je nejen hlavním pořadatelem akce, ale také vinařem. Řeč je o panu Karlu Reichmanovi, skvělém vypravěči, ale také vynikajícím „mobilním občerstvovateli“.

Na tento důmyslný způsob podnikání by si pan Rechmain mohl nechat udělit patent. O co jde? Účastníci vyčerpávajícího cyklistického výjezdu přeci nemohou zůstat žízniví a na suchu :-). Proto je neustále pronásleduje „nápojový automat“, tedy auto plně naložené vinnou i nevinnou tekutou vzpruhou a drobným občerstvením k zakousnutí. Značka „ideál“, co říkáte? To zažijete jen ve Velkých Pavlovicích, pokud se vydáte pětadvacetikilometrovou trasou KOLEM HOREM DOLEM!

Karolína Bártová


III. ročník Kolem Horem Dolem // Foto © 2013 Karel Reichman


zpět do novinek