Horem Kolem Dolem krajinou víno rodící (5.7.2011)

Již druhým rokem měli vyznavači náročnější cykloturistiky možnost vydat se krajinou jinak rovinaté jižní Moravy na výšlap ryze horský. Jak je to možné? Velké Pavlovice patří do oblasti označované jako Modré Hory a název to není nikterak nahodilý. Stráně, na kterých dozrává lahodná vinná réva, neleží na monotónních rovinkách, ale v pořádných kopcích. A tak zde není o četné převýšení cykloturistických tratí nouze.

Akce Horem Kolem Dolem se uskutečnila ve sváteční volný den, v úterý 5. července 2011. Z velkopavlovického náměstí odstartovala hodinu před pravým polednem stovka dychtivých cyklistů na horských kolech s cílem pokořit náročnou trasu. Aby byli uspokojeni úplně všichni - děti nebo méně zdatnější, bylo možné vybrat si ze dvou možných délek tratí – 25 nebo 10 km.

Během cyklovýšlapu, označovaného jako naučně-společenský, se účastníci prostřednictvím pěti tématicky zaměřených zastávek postupně dovídali spousty zajímavostí o městě Velké Pavlovice, vinaření, historii i současnosti. K ruce měli také vědomostmi nabitého průvodce, který ochotně odpovídal na všechny všetečné dotazy.

Slunce i vinné ochutnávky vydatně zahřívaly, profil trati se jevil jako nekonečná houpačka a tak bylo tu a tam slyšet staré známé: „Já už nemůžu!“ V takovém případě i ten nejzdatnější cyklista rád zastaví a rozhlédne se do kraje. Výhledy z kopců nad Velkými Pavlovice nabízejí úžasné až nečekané pohledy do okolní krajiny a komu by ani tato vyhlídka nestačila, mohl navštívit rozhlednu Slunečná, odkud lze při dobré viditelnosti dohlédnout až do sousedního Rakouska.

Pro všechny zaregistrované účastníky akce byly stejně jako loni připraveny oblíbené a velmi dobře zásobené občerstvovací stanice nabízející nápojový i potravinový doping. 

Karolína Bártová

Příjemnou a pohodovou cyklo-akci uspořádalo za podpory Vinařského fondu
o. s. JPK ve spolupráci s Městem Velké Pavlovice.

 

Všem, kteří s organizací akce jakkoliv vypomohli, pořadatelé velmi děkují!
A zároveň se těší na ještě hojnější účast na III. ročníku 2012!

 

Horem Kolem Dolem 2011 // Foto © 2011 Karel Reichman


zpět do novinek